Juridisch Advies

Zijn we in Spanje beter af met de veranderende Europese erfrechtregels?

Zijn we in Spanje beter af met de veranderende Europese erfrechtregels?

Veel veranderingen waarmee wij als Europese burgers tegenwoordig geconfronteerd, zijn met een Brusselse pen geschreven. Zo ook de laatste verandering van het erfrecht. Wat betekenen deze veranderingen voor u? U hebt er zelf waarschijnlijk al het één en ander over gelezen of gehoord in diverse media.  Zoveel verschillende media als er zijn zoveel verschillende verhalen worden er verteld.  Ik wil in deze column een aantal mogelijke misverstanden voor u wegnemen.

Nieuwe Europese regelgeving inzake erfrecht

Laten we voorop stellen dat het de bedoeling van Europese regelgeving is om internationale zaken waaronder het erfrecht van u als Nederlander woonachtig in Spanje eenvoudiger te maken. Hiervoor moeten we namelijk kijken welke regels er gelden voor het land waar u woont en het land waar u verblijft. Vanaf 17 augustus 2015 zullen hier namelijk andere regels voor gelden dan die u gewend bent.  Zo blijkt bij de aanname van de Europese Erfrechtverordening en de verschijning ervan van het publicatieblad van de Europese Unie in het najaar van 2012, dat toepasselijk is op de erfopvolging van Europeanen met overlijdensdatum op of na genoemde datum.

Tweede woning in Spanje

Wanneer u als Nederlander een vakantiehuis in Spanje hebt, maar uw vaste verblijf, blijft Nederland dan verandert er weinig voor u.  De eerste regel in het nieuwe Europese erfrecht geeft duidelijk aan dat de erfrechtregels van toepassing zijn, afkomstig uit het land waar de overledene officieel woonachtig was.  In het geval van een vakantiehuis bent u dus woonachtig in Nederland en geldt voor uw erfgenamen het Nederlands erfrecht.

Nederlander en resident in Spanje

De meest ingrijpende verandering is van toepassing voor Nederlanders die naar Spanje emigreren.  Het Spaanse erfrecht gaat in principe uit van het ´nationaliteitsbeginsel´ (Art. 9, lid 8, Spaans BW, Código Civil), maar wordt op 17 augustus 2015 met onmiddellijke ingang van kracht wanneer een persoon (lees: niet-Spanjaard m/v) komt te overlijden en deze zijn of haar eerste verblijf in Spanje heeft. Daardoor zal de Spaanse fiscus ook uw bezittingen en vermogen buiten Spanje tot de erfenis rekenen.  De grootste verandering in het Europees erfrecht geeft Spanje het recht deze claim uit te voeren vanaf het moment dat u officieel in Spanje woonachtig bent, daar waar de oude regelgeving (Haags Erfrechtverdrag 1989, Boek 10 BW) een ‘afkoelperiode’ van vijf jaar met zich meebracht.

Testament en Spanje

Deze nieuwe regelgeving brengt veranderingen met zich mee waar ik u van bewust wil maken en waar u zich niet direct zorgen om hoeft te maken.  U kunt namelijk de Spaanse fiscus een stap voor zijn door in uw testament duidelijk aan te geven dat u wilt dat het Nederlands erfrecht van toepassing is op uw nalatenschap.  Deze mogelijkheid had u in Spanje namelijk al en is nu slechts opgewaardeerd naar een Europese regelgeving.

Al met al hoeft u zich tot 17 augustus 2015 geen zorgen te maken wat betreft veranderingen binnen het erfrecht. Alleen wil ik u met klem adviseren om voor die datum toch uw testament aan te laten passen waar nodig is. Of als u geen testament heeft, deze alsnog te laten maken. Hiermee voorkomt u dat uw erfgenamen voor onaangename verassingen komen te staan en u hebt de zekerheid dat uw nalatenschap wordt geregeld zoals u het heeft gewild.

Samuel Totays

Als u meer wilt weten over erfrecht voor Nederlanders met vermogensbestanddelen in Spanje, neemt u dan contact op met FLORES Juridisch Advies Spanje.

Website: www.advieserfrechtinspanje.com / www.floresjuridischadvies.com

, ,

One thought on “Zijn we in Spanje beter af met de veranderende Europese erfrechtregels?
  • suzy zorge zegt:

    Geachte Lezer, moeten mijn man en ik (Nederlanders, sinds 14 jr. residenten in Andalucía) dan hier in Spanje of in Ned. testament laten opmaken? Met dank, suzy zorge

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

*

De volgende HTML tags en attributen zijn toegestaan: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>